Angļu valoda ir tikpat fascinējoša, cik tā ir populāra un plaši lietota visā pasaulē. Vairāk kā 840 miljonu cilvēku visā pasaulē sauc angļu valodu par savu dzimto, kas to ierindo otrajā vietā, uzreiz aiz ķīniešu valodas. Tomēr angļu valoda ir īpaša ar to, ka tā ir arī pati populārākā svešvaloda, tās kopējam pratēju skaitam esot mērāmam miljardos. Tiek lēsts, ka vismaz ceturtā daļa pasaules saprot angliski vismaz minimālā līmenī. Tas nozīmē, ka kopējais angļu valodas lietotāju skaits ir pietuvojies diviem miljardiem. Tai ir pašai sava vēsture un savas īpatnības izdevīgākais kredīts LV. Tā ir valoda, kas visbiežāk tiek mācīta kā pirmā svešvaloda arī Latvijā, tādēļ šoreiz nerunāsim par tās gramatiku, bet koncentrēsimies uz citiem interesantiem šīs valodas aspektiem un tās dīvainībām.

Angļu valoda ir pasaulē bagātākā ne tikai ar runātājiem, bet arī ar vārdiem. Pēc valodnieku aplēsēm, angļu valodas vārdu krājumā ir vairāk kā 250 tūkstoš vārdu. Šis skaitlis strauji pieaug, jo katru gadu vārdu krājumu papildina līdz pat 4000 jaunu vārdu. Viena no angļu valodas īpašībām, kas to padara tik bagātu ir tās elastība. Jebkuru lietvārdu ir iespējams viegli pārveidot darbības vārdā. Vēl viens iemesls, kādēļ angļu valoda var lepoties ar tik plašu vārdu krājumu, iespējams, ir tas, ka šī ir vienīgā no lielajām pasaules valodām, kuru neuzrauga kāda valodnieku organizācija. Tā vietā, lai valodnieki piemeklētu pareizās jaunvārdu formas, vārdu krājumi papildina tikai paši angļu valodas runātāji.
Angļu valodas popularitāte pieaug, sekojot ripojošas sniega pikas principam. Jo lielāka pasaules daļa pasaules iedzīvotāju prot angļu valodu, jo lielāka ir pārējās pasaules nepieciešamība iemācīties angļu valodu un netikt izslēgtiem no informācijas apmaiņas ķēdes. Tādēļ angļu valoda ir ieskrējusies tik tālu, ka aptuveni 80% no internetā pieejamās informācijas ir tieši šajā valodā. Publiskajā telpā angļu valoda ir tik bieži sastopama, ka izvairīšanās no jebkādām šīs valodas prasmēm mūsdienās ir visai sarežģīta. Ja vien kādu sev vien saprotamu iemeslu vadīts neesat principiāli noskaņots pret angļu valodas apgūšanu, visdrīzākais, ka esiet izveidojis zināmu šīs valodas vārdu krājumu pat īpaši necenšoties.

Atšķirībā no latviešu valodas, kurā vairums skaņas ir iespējams pierakstīt tikai vienā veidā, angļu valoda ir sarežģīta tieši ar pretējo. Piemēram, skaņa “ī” angļu valodā ir pierakstāma septiņos dažādos veidos. Latviešu valodā, protot izrunāt vārdu, visbiežāk ir skaidrs arī kā to pareizi uzrakstīt. Salīdzinājumā, pat angļu valodas lietotājiem, kuriem šī ir dzimtā valoda, bieži ir spiesti kārtīgi padomāt, pirms saprast kā pareizi rakstās kāds vārds. Angļu valoda ir stipri ietekmējusies no latīņu un franču valodām. Vēsturiski Anglijas karaļi ir valdījuši pār franču tautu un otrādi. Šajā laikā valodas ir apmainījušās vairākiem vārdiem, tiem ņemot līdzi arī otras valodas gramatikas un rakstības likumus. Tādēļ vairāku angļu valodas vārdu rakstību ir nepieciešams vienkārši pragmatiski iegaumēt no galvas, jo tie bieži neseko kādiem konkrētiem, vienotiem rakstības likumiem.

Angļu valoda ir ievērojami mainījusies, ejot cauri gadsimtiem. Senangļu valoda, kuru mūsdienās prot tikai valodnieki un kuras vienīgais pielietojums ir senu vēsturisku liecību lasīšana, ir tik atšķirīga no šodien lietotās valodas formas, ka tajā var atpazīt vien atšķirīgus vārdus. Valodnieki uzskata, ka pats senākais angļu valodas vārds kredīts pret automašīnas ķīlu, gan tiek lietots vēl joprojām. Par tādu tiek uzskatīts vārds “town”, vai tulkojumā – pilsēta.

Angļu valoda ir tik izplatīta, pateicoties bijušās Lielbritānijas impērijas varenībai. Par tās augstāko punktu tiek uzskatīts karalienes Viktorijas valdīšanas laiks, kurā izplatīta frāze, ar kuru raksturoja Lielbritānijas plašumu bija: “Lielbritānijā saule nekad nenoriet”. Šis patiešām bija laiks, kad jebkurā diennakts laikā, kādā no Lielbritānijas kolonijām saule bija pie debesīm. Lielbritānijas impērija ir pasaules vēsturē plašākā, apsteidzot gan romiešus, gan persiešus tāpat kā visas pārējās senās civilizācijas. Kopā ar britu karogu, pasaulē izplatījās arī Lielbritānijā piekoptās liberālisma idejas un angļu valoda. Mūsdienās Lielbritānija ir atteikusies no lielākās daļas savu pagātnes koloniju, bet angļu valodas runas katrā pasaules nostūrī, vēl ilgi atgādinās par tās kādreizējo varenību.